WhatsApp’ın popüler özelliği Instagram’a geldi!

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Çeşitli yeniliklerle kullanıcılarla olan etkileşimi artırmayı hedefleyen platform, son olarak sevilen bir WhatsApp özelliğini bünyesine kattı.

Neredeyse WhatsApp‘ın kuruluşundan beri hayatımızda olan “durum ayarlama” Instagram‘a eklendi. Bundan sonra kullanıcılar isterlerse müsait ya da meşgul gibi o anki hallerini belirten bir durum bildirebilecekler. Peki bu özellik nasıl kullanılır? İşte ayrıntılar…

 

Instagram durum ayarlama nasıl yapılır?

Instagram kullanıcılarının bu yeni özellikten yararlanmak için izlemeleri gereken adımlar ise oldukça basit. İlk olarak uygulamadan giriş yapmanız şart. Tamamen mobil odaklı olan platform, ne yazık ki pek çok özelliği olduğu gibi durum ayarlamayı da masaüstü siteye getirmemiş.

İkinci olarak ise adınızın hemen altında bulunan “durum ayarla” tuşuna dokunmanız gerekiyor. Hatırlatmakta fayda var ki özellik kademeli olarak yayınlanıyor ve ilk etapta her kullanıcıya açık olmayabiliyor. Daha sonra ise çalışıyor, kutlama yapıyor, meşgul ve mutlu seçeneklerinden birini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Hemen ardından ise seçtiğiniz durum karşınıza çıkacaktır. Şimdilik seçenekler oldukça kısıtlı. Ancak şirketin tıpkı zamanında WhatsApp‘ta olduğu gibi daha fazla seçeneği platforma eklemesi bekleniyor. Buna hazır olanı kullanmak yerine kullanıcıların kendi yazdığı durumlar da dahil.

Yeni özellikler yolda

Aslına bakarsanız son dönemlerde platforma eklenen tek özellik bu değil. Şirket birkaç gün önce hikayedeki linkler için getirdiği çıkartma özelliğini tüm kullanıcılara açmasıyla dikkat çekmişti. Peki Instagram bağlantı çıkartması nasıl eklenir.

  1. Hikayenize içerik yükledikten sonra üste gezinme kısmından çıkartma aracına gidin.
  2. Bağlantı etiketini göreceksiniz, ona dokunun.
  3. Daha önce kopyaladığınız veya girmek istediğiniz URL’yi yazın.
  4. Daha sonra hikayenizdeki istediğiniz bir konuma ekleyin.

Belirtmekte fayda var ki InstagramHaziran ayında bu özelliği test etmeye başladığında yalnızca Hikayeler için olacağını vurguladı. Yani herhangi bir gönderiye ya da Reels için kullanılamayacak.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Instagram‘ın son dönemde yaptığı yenilik ve geliştirmelerden memnun musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.