Instagram'a erişim kapandı: Rus blogger ağlayarak isyan etti

Rusya'da sosyal medya platformu Instagram kapandı. Rus blogger ise ağlayarak duruma tepki gösterdi.

Instagram'a erişim kapandı: Rus blogger ağlayarak isyan etti

Rusya ve Ukrayna arasında günlerdir yaşanan gerilim hız kesmeden devam ederken, saldırılar çok sayıda can kaybı ve maddi hasara sebep oldu. Gelen tepkilere agresif bir tutum sergileyen Rusya, savaşı sona erdirmek için uygulanan yaptırımlara da sert bir tavır takınıyor. 

ABD ve Avrupa Birliği de dahil olmak üzere birçok ülke hizmetlerin durdurulacağını açıklarken Rusya'dan da karşı hamle geldi. Geçtiğimiz günlerde Facebook tarafından Rus medya kuruluşlarının sayfalarına uygulanan kısıtlamalar ve engellere karşı Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) harekete geçmişti. Facebook'un tamamen engellendiği ülkede aynı zamanda Twitter ve Youtube'da erişim engeli getirildi. 

İletişim ağının kısıtlandığı ülkede Instagram üzerinden para kazanan bir Rus blogger, yayınladığı videoda gözyaşlarına hakim olamadı. Ülkesinde Instagram kapandığı için isyan eden ünlü isim, Instagram için para kazanmanın ötesinde, "Hala bir Instagram bloggerı olarak benim için bunun böyle olduğunu mu düşünüyorsun? Bu benim tüm hayatım. Benim ruhum. 5 yıldır bu işle yatıp kalkıyorum..." ifadelerini kullandı.

"TEK DERDİ YEMEK FOTOĞRAFLARI PAYLAŞAMAMAK"

Ukrayna'da insanlar canları için büyük bir mücadele verirken Rus bloggerın en büyük endişesinin restoranlardan yemek resimleri yayınlayamayacak olması sosyal medyada tepkilere sebep oldu. Trendlere yükselen video eleştiri yağmuruna tutuldu.