Instagram için bugün duyurusu yapılan yeni özellikler

Instagram’ın başındaki isim Adam Mosseri, sayanın altındaki paylaşım ile Instagram için sunulan yeni özellikleri duyurdu. Burada ilk gelen özellik, ürün etiketleme ile alakalı oldu. Artık belirli pazarlardaki kişiler içerikleri üzerine “ürün etiketleri” koyabiliyor. Bu sayede paylaşılan içerikteki ürünlere takipçiler hızlı şekilde ulaşabiliyor.

Etiketler ile alakalı bir diğer yenilik ise kişiler odağında oldu. Artık kişiler profilleri üzerinden kendilerini örneğin fotoğrafçı ya da tasarımcı şekilde belirleyebiliyor. Bunu yapan kişiler başka birisi tarafından örneğin bir fotoğraf üzerine etiketlenirse, kullanıcı adlarının hemen altında “fotoğrafçı” ya da “tasarımcı” ibaresi beliriyor.

Instagram’da ayrıca sıralama algoritmasında değişikliğe gidiliyor. Adam Mosseri’ye göre artık orijinal içerikler daha fazla öne çıkarılacak. Firma bu sayede tekrar paylaşımları geri plana itecek, esas içeriği üretene daha fazla görünürlük verecek.

Instagram için başka yenilikler de yolda. Geçtiğimiz hafta bulunanlara göre şirket profillere birden fazla internet sitesi için bağlantı adresi koyma imkânı üzerinde çalışıyor. Şu an profillere sadece tek bir bağlantı eklenebiliyor ve bu yeni çalışma bazıları için güzel görünüyor. Uygulama içerisine “araç içerisinde kullanmayın ve her zaman çevrenizin farkında olun” tarzında bir uyarı ekleyen firma, kişisel profillerdeki butonlar için de yeni bir tasarım test ediyor.